Jako existuje mnoho druhů kávy, tak i čaj má svá specifika. První čajové lístky byly použity pro výrobu čaje již před 5000 lety. A i když se pořád jedná o jednu a tu samou rostlinu, což je čajovník čínský, množství druhů používaných čajů nás může překvapit. Pokud chceme získat alespoň základní znalosti o čaji, je důležité znát několik základních dělících skupin.
A) Ovocný čaj
Přestože tento druh čaje je v České republice nejprodávanější, ve své podstatě se o čaj vůbec nejedná, jelikož neobsahuje základní ingredienci, a to již zmiňovaný čajovník čínský. Ovocný čaj je směs sušených ovocných plodů a vhodně volených rostlin. Zde pak záleží na tom, jakou kvalitu kupujeme. V mnohých čajích je dokonce minimum základních surovin a zbytek je nahrazen například jablečnou dužinou a v neposlední řadě přidaným aromatem. Dle vyhlášky Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) musí ovocný čaj obsahovat minimálně 50% ovocné složky, aby mohl být uznán za čaj. Nemusí se však jednat o ovoce z přebalu.
B) Bylinný čaj
Bylinný čaj je druhý nejvyhledávanější druh čaje u nás. Jedná se o směs částí bylin, které byly povolené SZPI vyhláškou. A stejně jako u ovocných čajů, tak i zde musí bylinná složka tvořit alespoň 50% obsahu. Míchat se můžou například dále s pravým čajem, ovocnou složkou nebo i různé části bylin mezi sebou. U konkrétních bylin je však striktně dán procentuální možný obsah. Jako například u anděliky nebo bazalky – a to do 5% hmotnosti celkové směsi. Nebo například vřes – do 30% hmotnosti.
C) Zelený čaj
Zde už se dostáváme ke klasickému čaji. Zelený čaj má mnoho již prokázaných léčivých a antioxidačních účinků. Při ručním sběru, což přispívá ke kvalitě čaje, se sbírají pouze první 2-3 lístky a pupen. Při sběru strojovém je to až 5 lístků, což hodnotu čaje snižuje. Hlavní rozdíl nastává při zpracovávání těchto čajových lístků. Zelený čaj se zpracovává bez fáze zvané oxidace neboli fermentace. Tím dochází k rychlejšímu zpracování čaje a k zachování co největšího podílu všech užitečných látek. Lístky si uchovají svěží zeleň a to se potom odráží i na barvě a chuti připraveného nálevu. Existují ještě čaje polozelené, což jsou čaje, které fermentací procházejí, ta je však v určitých fázích přerušována.
D) Černý čaj
Černý čaj je velice oblíbený, i když má o něco méně prospěšných látek, než ten zelený, o které přijde právě v průběhu fermentace. Je také mírně dehydratující, proto je dobré pití černého čaje prokládat pitím obyčejné čisté vody. V Evropě má poměrně dlouhou historii a to díky tomu, že delšími plavbami na cílové stanoviště nepřišel o svoje vlastnosti, oproti zelenému čaji, která si svoji kvalitu na cestách zachovat nedokázal. Černý čaj je více povzbuzující díky vyššímu obsahu kofeinu. Působí dobře i na žaludeční obtíže, a to pouze v neslazené podobě.
E) Bílý čaj
Mezi poslední druh čaje, o kterém bych si v rámci získávání čajové kultury chtěla zmínit, je čaj bílý. Pro tento čaj se používají výhradně pupeny čajových lístků, maximálně jeden lístek navíc. Proto je to velice intenzivní, ale zároveň i jeden z nejdražších čajů na trhu. Díky své síle se doporučuje zalévat horkou vodou pouze o 70 stupních Celsia.
Díky tomuto přehledu získáte základní znalosti, se kterými si neuděláte ostudu. Budete-li pátrat více do hloubky, zjistíte, kolik dalších vlivů a postupů dokáže změnit chuť i kvalitu čaje. A to nemluvě o tom, zda raději volit čaj sáčkový, nebo sypaný. Čaj byl, je a bude. A proto je lepší neztrácet přehled.