Nejenom pergoly a přístřešky https://www.pergoly-trutnov.cz, ale i další dřevěné prvky, které pravidelně vídáme na spoustě zahradách, jsou vystaveny rozmary počasí a nikdy nekončícím nájezdům škůdců. Jak dřevo ochránit a dopřát mu co nejdelší život?
Pokud chcete, aby si dřevěné stavby i další dřevěné prvky v podobě truhlíků, plotů a podlah udržely po co nejdelší dobu svou krásu, bez pravidelné péče se vám to s největší pravděpodobností nepovede. Pravidelná údržba je základ, ta spočítá především v pravidelné impregnaci a nejrůznějších nátěrech proti škůdcům, které dřevo rádi ničí.
Rozlučte se s nepřáteli jednou pro vždy!
Opracované dřevo je dřevoškůdce snad ještě větším lákadlem než dřevo původní, ve své živé podobě. Jedinou kvalitní ochranou, jak napadení dřevokazem předcházet je kvalitní první ošetření, pravidelná údržba a kontrola. Řeklo by se, že exotické dřevo je pro svůj exotický druh a množství olejů, kterými je napuštěno před jistou devastací dřevokazným hmyzem chráněno. Pokud si tohle mýlíte, pozor, aby nepřišlo velmi brzo rozčarování. Interval mezi jednotlivými ošetřovacími procesy se různí a záleží hned na několika faktorech: prvotní ochrana dřeva, množství UV záření, povětrnostní podmínky atd. Je tedy těžké odhadnou a říct přesný interval, který by byl totožný pro všechny dřevěné prvky v exteriéru.
Základní ochranou, která zároveň prodlužuje životnost dřeva ve venkovním prostředí je impregnace. Impregnace se provádí strojně, ovšem nic nebráni tomu, abychom si dřevo naimpregnovali i v domácích podmínkách. Na trhu najdeme celou řadu výrobků v podobě penetračních nátěrů. Pokud už ale bylo dřevo nakaženo, penetrační nátěr už nepomůže, o záchranu dřeva se můžete pokusit za pomoci insekticidního přípravku.
Na finální úpravu se pak hodí lazura, případně transparentní lak společně s barevným krycím nátěrem.