Noční můry a celkově strašidelné sny jsou u malých dětí z pohledu jejich rodičů velmi znepokojující. Mnohdy sami rodiče ani neví, jak se v takové situaci zachovat, jestli jen stačí utišit a znovu uspat, nebo jestli je zapotřebí použít medikaci pro uklidnění.
Noční můra vs. noční děs
Obojí, jak noční můry, tak noční děsy patří do oblasti tzv. parasomnie, což je porucha spánku. I když oba termíny patří do stejné oblasti, je mezi nimi rozdíl, jaký?
Noční můry se objeví v REM spánku a souvisí s jedním konkrétním snem (co si budeme povídat, ten sen je hodně nepříjemný, když z něj vznikají noční můry). Noční můry se objevují mezi 3 – 5 rokem života dítěte a do okamžiku plnoletosti zmizí, což je dobrá zpráva. A jaké děti trpí na noční můry? Na noční můry trpí převážně citlivější děti, které si vše berou tak trochu víc k srdci. Význam těchto nočních můr je samozřejmě něco neznámého – dítě se setká s neznámou pro něj novou situací a neví, jak ji vyhodnotit a řešit. Proto se tyto situace objevují ve snech jako noční můry.
Noční děsy jsou sny, které umí vyvolat velkou paniku, zvýšit srdeční tep, dítě bledne, potí se, brečí, křičí, kope rukama nohama, utíká z postele apod. Tyto noční děsy se objevují v non-REM fázi spánku a vždy se objeví krátce po usnutí (případně do 30 minut od usnutí). Délka trvání tohoto stavu je 1 – 2 minuty (ale nejsou výjimky, kdy to trvá i 10 minut, případně déle). Odborníci z oblasti pediatrie sami říkají, že tyto noční děsy jsou znakem dozrávání nervové soustavy a vždy se objeví po nějaké situaci, která není pro dítě příjemná a komfortní.
Jak těmto situacím předejít?
Hlavně se snažit, aby bylo dítě v klidu a nestresovalo se, pak také zajistit pravidelný (stále stejný) večerní harmonogram a těsně před spaním se vyhnout konzumaci jídla.
U nočních děsů a můr je to totéž, co u ostatních (i dospělých) osob – stres je spouštěčem absolutně všeho špatného a když se mu vyvarujeme, uděláme jen a jen dobře.