Kterýpak kutil by nevěděl, o čem je řeč. Jen může hádat, zda jde o šroubky, či to druhé. Moudrý a zkušený šroubky vyloučil podle nadpisu a vzpomněl si na to pravé, co chceme vědět. Ano jsou to vruty a v našem případě ještě přesněji jsou tovruty do dřeva.
Jsou potřeba vždy a všude a s klidem je lze použít i do některých umělých hmot.
Ono se dá dřevo spojovat samozřejmě více způsoby. Ovšem sporu o pevnosti spoje by asi vruty vévodily, pokud bychom se bavili o kvalitním dřevu a nějakém lepeném a tlačeném nesmyslu zvaným dřevotříska.
Klasické dřevo se většinou spojuje klihem, tedy tam, kde nelze vruty použít z různých důvodů. Je jedno zda z technických či estetických, prostě je použít nelze. Pak se ovšem klíží a klíží. Je-li klíh kvalitní, drží to „fest“ a je problém pak spojené dřevo do sebe dostat. A tu jsme u jádra pudla. Něco člověk spojil a potřebuje to rozdělat. Třeba chce z téhož dřeva něco jiného. U lepeného spoje to nepřichází v úvahu, kdežto pokud jsou tam vruty, tak se vyšroubují a je to. To je jejich veliká výhoda. A také nic nebrání jejich dalšímu použití. Nejsou-li samozřejmě nějak zničeny. A musí být z kvalitního materiálu. Takové jsou třeba vruty do dřeva RH obchod.
Nelze vyjmenovatkolik druhů těchto vrutů existuje, ostatně, jen ty základní jsou vypsány v perexu článku. Pak se dále mohou dělit na to jako mají hlavičku, jaký zářez v ní, tedy ten určuje, jaký použijeme šroubovák, a další technické záležitosti.
Každá má své opodstatnění, jeden vrut by se neměl použít tuhle a druhý zase támhle. Pokud kutil nechce aby „trčely“ ven, musí použít vruty s jinou hlavičkou.
Vrut se všeobecně označují jen dvěma čísly a to například 5/10. První číslo udává průměr, druhé délku.
Také závit může být různý, buď po celé délce nebo jen zčásti. Každý kutil musí prostě dopředu vědět na co bude ten či onen vrut potřebovat. Protože při té spoustě by způsobem pokus omyl asi neuspěl, nebo montoval věc až do smrti.