Pokud by trend výroby klasických plastů pokračovat současným tempem, tak se odhaduje, že do roku 2050 bude v oceánech více plastu než ryb. Plast je všudypřítomný. Narazíme na něj u obalů až po spotřební výrobky. Je také velmi běžnou součástí každé domácnosti a proto je nezbytně nutné začít využívat jiné materiály, přírodní a s menším dopadem na životního prostředí.
Ekologické obaly jsou možností k zmírnění devastace planety. K záchraně můžeme přispět všichni a to tak, že při nákupu upřednostníme ekologické materiály a seznámíme se s novými bio materiály, které vznikají, aby plast nahradily.
Jedním z největších problémů šíření plastů v životním prostředí jsou obaly. Určitě by se v mnoha případech dal použít papír a lepenka, což jsou materiály široce recyklovatelné. Mohou být použity k zabalení potravin, k uložení nejrůznějších předmětů v domácnosti.
Dalším z materiálů, který by mohly výrazně snížit naši závislost na plastu, je určitě sklo, které bylo v minulosti v obalech velmi populární a z důvodu pohodlí a nákladů bylo v průmyslu nahrazeno plastem. Návrat ke starým skleněným lahvím na vodu by mohl mít enormní vliv na životní prostředí a pokud lidé zvládnou domů nosit ve skleněných lahvích pivo a víno, proč by měl být problém s vodou.
Hliník je další volbou zaměřenou na snížení spotřeby plastů. Je recyklovatelný téměř neomezeně dlouho, je univerzální, snadno se čistí a je vysoce tvárný. Může nahradit řadu plastových výrobků od obalů až po různé komponenty, které se dělají v současnosti z plastu.
Tkanina je nejvhodnější řešení v boji proti oblíbenému vynálezu 20. století, kterým se staly igelitové tašky. Ačkoli nové zákony začínají vyžadovat biologicky rozložitelné tašky pro potřeby prodeje a přepravy, ve skutečnosti bavlněné nebo lněné tašky zůstávají nejvšestrannějším řešením pro životní prostředí.
V posledních letech byla navíc vyvinuta nejrůznější rostlinná vlákna, která jsou schopná zaručit stejnou všestrannost plastů bez zatížení životního prostředí. Ve skutečnosti jde o návrhy, které neznečišťují životní prostředí a jsou schopné se za pár dní rozpustit při kontaktu s vodou. Mezi ty nejběžnější patří určitě ty, které se získávají ze škrobů kukuřice, tapioka, pšenice nebo brambor. Ekologické obaly už umíme vyrobit i z mořských řas nebo škeblí.
Příroda je plná produktů, které by při správném zpracování mohly zaručit rostlinné polymery s vlastnostmi zcela podobnými plastu. To je také případ hub, jejichž některé části by mohly jít zpracovat na materiál podobný plastu, ale čistě přírodní a rozložitelný.